چرا باید مادربرد خود را ارتقا دهید؟

هنگامی که قصد دارید خیلی سریع عملکرد سیستم خود را افزایش دهید، اولین انتخاب افزایش رم و یا تبدیل کردن هارد دیسک به solid drive است. اما هنگامی که زمان بیشتری برای اینکار دارید و می خواهید وقت بیشتری برای ارتقا سیستم خود بگزارید بهتر است که جستجوی بیشتری انجام دهید.

یکی  از مهمترین ارتقاها، ارتقای مادربرد است. یک مادربرد جدید تعداد بسیار زیادی آپشن جدید برای سیستم شما به ارمغان می آورد و علاوه بر این انتخاب بیشتری برای ارتقا سیستم برای شما پیشنهاد می کند.
هنگامی که فصد دارید یک جهش بزرگ در ارتقا سیستم خود ایجاد کنید ارتقای مادربرد بهترین راه است. با این کار می توانید جانی تازه در سیستم خسته ی خود بدمید.

برای داشتن CPU سریعتر:

اگر Cpu شما همچنان جدید محسوب می شود ، با جایگزینی با نمونه های جدید تر سود چندانی به دست نمی آورید. اگرCpu شما از نوع i5 و یا i7 باشد و بخواهید جهش بزرگی با ارتقای Cpu خود به دست آورید ، بهترین کار جایگزینی آن با پردازنده های Skylake است. اما برای انجام این کار باید مادربردی داشته باشید که این نوع پردازنده را پشتیبانی کند.
نکته: اگر سیستم خود را ارتقا می دهید تا بازی های بیشتری بتوانید انجام دهید کافی است تنها کارت گرافیک خود را ارتقا دهید.

برای داشتن RAM سریعتر :

اگر بخواهید رم خود را تعویض کنید تا از قابلیت های بیشتری برخوردار باشد متقابلا باید مادربرد خود را نیز ارتقا بدهید به نحوی که رم مورد نظر شما را پشتیبانی کند. به طور مثال اگر RAM که الان استفاده می کنید DDR3 است نمی توانید بدون ارتقای مادر برد و Cpu خود ، آن رابه DDR4 ارتقا دهید.

برای داشتن کارت گرافیک بهتر:

برای ارتقای کارت گرافیک خود حتما باید مادربرد خود را ارتقا دهید!!! اگر شما گیمر و یا ادیتور فیلم هستید ، ترکیب یک Cpu و یا مادربرد جدید منجر به عملکرد بالای سیستم شما می شود انگار که سیستم شما به سیستمی کامل متفاوت و جدید تبدیل شده است.
نکته: اگر شما یک گیمر و یا ادیتور فیلم نیستید ،و به طور مثال بیشتر ازاینترنت استفاده می کنید بهترین کار این است که RAM و یا SSD خود را ارتقا دهید.

برای داشتن انتقال دیتا سریعتر:

ارتقای SATA ویا USB سرعت انتقال داده از یک سیستم به سیستم دیگر را بسیار افزایش می دهد. به طور مثال ، SATA ІІІ سرعتی معادل 6 gbps دارد و USB 3.0 سرعتی معادل 5 gbps دارد. هر دوی این ها به اندازه ای سریع هستند که می توانند به راحتی یه فایل را از یک سیستم به سیستم دیگر انتقال دهند.
نکات دیگری در استفاده از این دو وجود دارد که بد نیست به آن توجه شود. به طور مثال سرعت SATA ІІІ در native queueing از USB بیشتر است اما USB 3.0 هنگامی که به عنوان یک Shared bus از آن استفاده می شود سرعت بیشتری دارد. اما با وجود همه ی این مسائل، هر دوی آنها برای انجام کارهای شما کافی است. باوجود این برای اینکه بتوانید از حداکثر سرعت آن استفاده کنید باید مادربرد خود را ارتقا دهید.

اگر قسمت هایی از مادربرد شما آسیب دیده است:

آسیب دیدن مادربرد، یک مشکل بزرگ و در عین حال رایج است. پیچ های تخریب شده، پلاگین ها قطع شده و مشکلات دیگر منجر می شوند تا شما به متخصصین مراجعه نمایید و امیدوار باشید تا مشکل شما برطرف شود.
همچنین مشکلاتی مانند آتش سوزی، آسیب دیدگی از دود، خیس شدن و مشکلات فیزیکی دیگر منجر می شود تا به متخصصین مراجعه نمایید.
به یاد داشته باشید که ارتقای مادربرد و CPU گرانترین نوع ارتقایی که با آن مواجه هستید . پس قبل از آن مطمئن شوید که توانایی سر هم کردن مادربرد و CPU را دارید.

از سازگار بودن قطعات با هم مطمئن باشید:

برای اینکه بتوانید سیستم خود را ارتقا دهید، باید بتوانید تجهیزات سخت افزاری جدید خود را با تجهیزات سخت افزاری قدیم خود تطبیق دهید و یا اینکه می توانید یک ست کامل از تجهیزات را خریداری کنید.
مهم ترین قسمت این است که مادربرد و CPU شما باید با هم مطابقت داشته باشند. به ویژه سوکت CPU مادربرد شما باید با سوکت مادربرد شما مطابقت داشته باشد. برای مثال اگر مادربرد شما از LGA1150 پشتیبانی می کند ، CPU شما هم باید از همین نوع سوکت پشتیبانی نماید.
موارد دیگری نیز وجود دارد مانند بایاس، پشتیبانی TDPو شماره پورت SATA. بهتر است که برای اینکه کار خود را بتوانید به نحو احسنت انجام دهید ، توصیه هایی که در این رابطه وجود دارد را مطالعه کنید.
ظهور DDR3,DDR4و DDR5 منجر شده است تا برای اطمینان از اینکه مادربرد شما با سایر تجهیزات مطابقت دارد نیاز به دقت بیشتری باشد. اگر این سازگاری وجود ندارد باید مادربرد را ارتقا دهید.
ولتاژ و فرکانس RAM نیز باید با مادربرد مطابقت داشته باشد. به یاد داشته باشید که مادربرد به CPU,RAM,HDD,GPU و سایر سخت افزار ها متصل می شود پس قبل از هر چیز مطمئن شوید که می توانید به راحتی از این تگنا عبور کنید.