تاثیرات گرما وگرد و خاک بر لپ تاپ

مهم ترین بخش از لپ تاپ که نیاز دارد تا همیشه تمیز بماند، هیت سینک ( Heatsink ) است. حرارت از عوامل خاموشی بیش تر لپ تاپ ها می باشد. گرما تنها عامل خاموشی نیست، اما می تواند باعث صدمه دیدن لپ تاپ و خاموش شدن آن بشود مخصوصا اگر از گرد و خاک پر شده باشد.

تاثیرات گرما و گرد و خاک بر لپ تاپ

عملکرد کامپیوتر را می توان به جاروبرقی تشبیه کرد که از یک سمت هوا را می مکد و از سمت دیگر خارج می کند. متاسفانه فیلتری ندارد که گرد و غبار را به خود بگیرد. در نتیجه در عرض فقط چند ماه فن و هیت سینک پوشیده از گرد و خاک می شوند و اگر تمیز نشوند اثر خود را به سرعت می گذارد و سرانجام زمانیکه از گرد و خاک پر شد ، عملکرد فن و هیت سینک به حد صفر می رسد.

برای PCها این فرآیند کندتر و فهمیدن آن سخت تر است زیرا که گردش هوا در آن بیش تر است و علاوه بر این ها فن CPU و هیت سینک بزرگتر و قدرتمندتر می باشند. علاوه بر این ها فن جداگانه بر روی منبع تغذیه ، کارت ویدئو و نیز گاهی روی چیپست ها ، و در مجموع بیش از 6 فن که PC را خنک نگه می دارد. در حالیکه لپ تاپ یک یا دو فن کوچک تر دارد که باید تمام این کارها را انجام دهند.

برای آزمایش بیایید دست خود را در نزدیکی یک اینچی از یک لامپ 100 وات به مدت 5 دقیقه قرار دهید. مراقب باشید که آن را لمس نکنید. حرارت را احساس می کنید؟ این مشابه همان حرارتی است که داخل لپ تاپ های جدید و قدرتمند تولید می شود.
یکی از راه حل ساده استفاده از پمپ هوا که گرد و خاک را از فن و هیت سینک پاک کند. این کار را هر 2ماه یا تقریبا هر60-50 روز از استفاده از لپ تاپ انجام دهید. از هوای فشرده می توانید برای تمیز کردن کثیفی و گرد و خاک بین کلیدهای صفحه کیبورد نیز استفاده کنید. این یک عامل خیلی شناخته شده ای نیست اما رعایت آن مهم ترین قسمت از محافظت لپ تاپ می باشد.
با این حال اگر هیت سینک را گرد و خاک گرفته ، استفاده از هوای فشرده کمک چندانی نمی کند . اگر بیش از یک سال است که از لپ تاپ استفاده می کنید و تا به حال هیت سینک و فن را تمیز نکرده اید ، احتمال زیادی وجود دارد که فن و هیت سینک پوشیده از گرد و خاک باشد. راه حل چنین وضعیتی باز کردن هیت سینک ، تمیز کردن و نصب دوباره آن است. بهتر است این کار را به متخصصین و تعمیرکاران لپ تاپ بسپارید که تجربه بیش تری در این کار دارند. برخی لپ تاپ های جدید پشت خود کاور دارندکه از آن می توان راحت تر به هیت سینک دسترسی داشت. اما بیش تر لپ تاپ ها برای اینکه به هیت سینک آن دسترسی داشت باید باز شوند. مشکل دیگر خمیر حرارتی بین هیت سینک و CPU است که با درجه حرارت بالا سخت می شود، پس اگر بیش از حد حرارت ببینند هیت سینک به CPU می چسبد و جدا کردن آن سخت می شود. در مراحل بعدی برای اینکه دوباره آن را نصب کنید ، لازم است تا خمیر حرارتی تمیز کنید و دوباره آن را حرارت دهید .
در آخر از لپ تاپ هنگامی که روی یک سطح نرم مثل تخت یا مبل استفاده نکنید. این کار باعث می شود تا فن به درستی کار نکند و حرارت بالایی ببیند. بهتر است که لپتاپ را روی یک سطح سخت بگذارید.
به عبارت ساده تر ، حرارت بزرگترین دشمن لپ تاپ تاپ است. شما با خنک نگه داشتن طول عمر لپ تاپ افزایش می دهید.